Dřevěné hračky jsou můj snový projekt

Veronika Pokorná je mladá maminka dvou holčiček z Ostravy-Poruby. V obchodech nemohla najít jednoduché a designové dřevěné hračky a proto se rozhodla vytvořit svou vlastní značku hraček VAVITO. Letos na jaře se zúčastnila vzdělávací akademie pro malé obchodníky z Poruby a přiznává, že díky seminářům zažila hned několik AHA momentů spojených s podnikáním.

Představíš nám v krátkosti Tvou značku Vavito?
Vavito jsou ručně vyráběné dřevěné designové a také vzdělávací hračky, u kterých je dbáno na nejmenší detail. Převážně na to, aby byly vhodné pro malé děti, tudíž aby neměly žádné ostré hrany, byly certifikované a byly barveny nezávadnými barvami. Jde nám o jednoduchý design, ale zároveň aby nebyly zahlceny přebytkem podnětů. Což je problém většiny hraček z běžných hračkářství.

Jak vlastně název VAVITO vznikl?
Přiznám se, že s názvem jsem bojovala hodně dlouho. Stále to nebylo ono a když už ano, tak doména nebyla k dispozici. Nakonec jsem zvolila formu zkratek. Jde o jména našich dvou holčiček – VAlerie a VIktorie a slova TOys. Chtěla jsem, aby to bylo krátké, ideálně jednoslovné a aby to znělo zvučně a podle ohlasů mám dojem, že se to podařilo.

V čem jsou tvé hračky jiné? V čem jsou specifické?
Hračky Vavito jsou specifické v tom, že jsou celé ze dřeva. Nejsou tam žádné šroubky a kovové části (pouze u montovaných postýlek pro panenky) a všechny jsou certifikované, což je velmi důležité pro bezpečnost dětí. Naše hračky jsou učící a v nabídce tak máme hračky inspirované filozofií Montessori. Díky nim se rozvíjí velmi důležitá dětská jemná motorika, děti se naučí logicky myslet a mají vyvinutou prostorovou představivost apod. U těchto hraček je dobré, když rodič dětem ukáže jak na to. Jaké možnosti hračka má, co všechno se s ní dá dělat. To potom fantazie malého človíčka pracuje na 300%. Ale jako úplně největší výhodou vidím to, že tyto hračky jsou téměř nerozbitné a proto se dají dědit z generace na generaci.

Foto: http://www.vavito.cz

To že ses zaměřila na hračky pro děti má asi co do činění s tím, že máš sama dvě děti. Chyběl ti na trhu nějaký druh hraček a proto ses do nich pustila?
Ano, mám dvě holčičky a možná budeme pokračovat :-). Né, že by mi na trhu vyloženě chyběly, ale kolem Vánoc mi v hlavě přistál tento nápad a tak jsem se do toho pustila. Ale nebýt podpory manžela, už bych to vzdala v začátku. Trh je přesycen vším možným, převážně z Číny a spousta hraček neodpovídá normám a kvalitě. Proto jsem chtěla přinést něco dalšího, kde lidé ocení ruční práci, minimalistický design, certifikaci-nezávadnost a přírodní materiály.

Kde hračky vznikají?
Hračky vznikají v jednom malém rodinném podniku. Vše se kvůli covidu domlouvalo na dálku, takže když jsme se konečně mohli osobně setkat bylo to velmi příjemné. Majitelé z dílny jsou na stejně vlně jako my z VAVITO – ctí tradiční řemeslo, ruční práci a jednoduchý design jako my. Proběhl brainstorming a další hračky budeme navrhovat společně. Už se těším na novinky, které přijdou.

Na jaře ses zúčastnila akademie pro malé obchodníky (ještě pod názvem Sdílko akademie), bylo to pro tebe přínosné? Pokud ano, tak co konkrétně?
Na akademii jsem narazila v podstatě náhodou, asi den před začátkem. A jsem opravdu velmi ráda, že jsem mohla být součástí. Velmi se mi líbil celý koncept, musel si tam snad každý najít to své. A i když se mne to až tak netýkalo, například přednášky ohledně kamenných prodejen, tak to bylo moc zajímavé a odnesla jsem si několik AHA momentů.

Který seminář se ti líbil nejvíce?
Pro mne byla asi nejvíce obohacující přednáška ohledně sociálních sítí.

Foto: http://www.vavito.cz

První prodejní akci jsi absolvoval na mezinárodním festivalu Cirkulum, který se každoročně koná v Porubě. Je něco, co tě při prodeji překvapilo?
Byla to krásná akce a musím říct, že i úspěšná. Lidé se zastavovali, zajímali se a hračky se jim líbily. Musím říct, že mne překvapilo, že největší úspěch měly provlékačky. Já osobně jsem čekala něco jiné, ale byl to současně takový průzkum trhu :-).

Předvánoční sezóna je pro prodejce hraček hlavní sezóna. Jaké máš na podzim plány?
Velmi ráda bych rozšířila sortiment. Je to běh na dlouhou trať, pro mne hlavně z časového hlediska a veškerý volný čas teď věnuji tomuto svému snu-projektu. Všechny, kdo hledají vkusné vánoční dárky, srdečně zvu na náš e-shop www.vavito.cz

Děkuji za rozhovor a přeju, ať se VAVITU daří!

Zaujala vás akademie a jste z Frýdku-Místku? Od 19. října startujeme
akademii pro obchodníky a zájemce o podnikání právě z tohoto města:
www.podnikejfm.cz