Co je Progresko a proč vzniklo?

Progresko je vzdělávací program pro malé obchodníky, který si klade za cíl připravit je na prodej v 21. stoleltí a propojit města s jejich komunitou obchodníků. Za Progreskem stojí Kamila Smutná, která od roku 2016 spolupracuje na akci Sdílko Poruba. Tato pup-up akce jednou za dva roky představuje obyvatelům Ostravy-Poruby místní malé obchodníky.

Za tu dobu, co spolupracuju s porubským Sdílkem, jsem měla možnost podrobněji poznat desítky, možná i stovky, místních malých obchodníků. Za ty roky jsem vypozorovala společné vzory v tom, co je pro ně při podnikání obtížné. V čem by potřebovali pomoci, poradit. Jestli si neví rady, jak na sociální sítě, jak založit e-shop nebo si upravit prodejnu nebo prodejní stánek.”

Kamila Smutná, organizátorka programu Progresko

Letos na jaře tak proběhla první vzdělávací akademie pro malé obchodníky, do které se zapojilo přes 150 převážně ostravských obchodníků nebo zájemců o podnikání. Jak ukazují nedávné průzkumy, nedávná pandemie ovlivnila v průměru 2 ze 3 podnikatelů, přičemž čtvrtina se například musela zaměřit na novou nabídku produktů a služeb, resp. orientovat své podnikání jinam. Právě schopnost inovovat a přizpůsobit se novým trendům je pro přežití obchodníků klíčová.

V Progresku chceme, aby se v obcích a městech udrželi místní malí obchodníci a proto je důležité podpořit je v jejich růstu:

  • Proškolíme vaše obchodníky pro prodej v 21. století  
  • Propojíme komunitu obchodníků ve vašem městě
  • Předáme jim příklady dobré praxe a praktické tipy  

Zaujalo vás, co děláme a chtěli byste program pro vaše město? Neváhejte se na nás obrátit.