Naše úklidová služba šetří váš čas, říká Dominika Rečková z úklidové služby Ani Smítko

Dominika Rečková z Pržna je vystudovaná účetní. Na konci své mateřské dovolené zjistila, že skloubit práci, rodinu a péči o domácnost je výzva, které čelí mnoho dalších žen a rozhodla se tak založit úklidovou společnost Ani Smítko. Společně se svým týmem nabízí komplexní úklidové služby pro domácnosti i firmy. Od úklidu, přes mytí oken či čištění nábytku.

Jak jsi se dostala k tomu, že tě úklid baví a nyní i živí?
Dostala jsem se k tomu tak, že se mi krátil čas na mateřské a blížil se nástup do práce. A ačkoliv mám vystudovanou VŠ v oboru účetnictví, tak jsem se s koncem mateřské začala dívat po různých pracovních nabídkách. A trochu jsem se zalekla toho, že veškeré nabídky byly poměrně daleko od domova. Říkala jsem si, jak vše budu kloubit dohromady. Děti, domácnost, úklid, dojíždění do práce do Ostravy nebo dál. Můj muž mi tehdy řekl “pokud budeš jezdit do práce a nebudeš stíhat, tak si najmeš úklidovou službu”. A v ten moment mi došlo, že v podobné situaci jako já musí být mnohem více lidí. V podhůří Beskyd, kde bydlíme, je spousta rodin, které dojíždějí za prací. Navíc my Češi jsme myslím hodně uspěchaní, hektičtí a nikdo nic nestíhá. Takto vznikla myšlenka úklidové služby. Chceme pomáhat lidem, kteří mají hodně práce a na úklid nemají čas anebo naopak seniorům, kteří ten čas sice mají, ale už nemají tolik sil. A nebo prostě jen lidem, kteří si s úklidem neví rady a nebaví je.

Předpokládám, že asi nějaký vztah k úklidu máš. Přeci jenom je to něco, co většinu z nás moc nebaví.
Ano, kupodivu mě úklid opravdu baví (smích). Mám to asi po své mamince anebo možná roli hraje i to, že jsem znamením panna, což jsou často perfekcionisté. Navíc s malými dětmi mám pocit, že nedělám nic jiného. Mám pocit, že pořád jenom uklízím (smích).

Kdy úklidový servis Ani Smítko vznikl?
Začala jsem letos v lednu, nicméně už celý minulý rok jsem se pomalu připravovala. Nastudovávala jsem a zkoušela různé postupy čištění, tvořila jsem webové stránky, nakupovala jsem zboží, zkrátka jsem hledala nejúčinnější postupy a produkty.

Sama jsi musela hodně věcí odzkoušet, co se ti osvědčilo?
Přesně tak, zkoušela jsem různé prostředky a postupy a původně jsem si myslela, že se vydám cestou čistě přírodních prostředků, které jsou nyní velmi populární. Bílý ocet, jedlá soda a podobně. Nakonec jsem ale zjistila, že mi tato cesta úplně nevyhovuje. Zjistila jsem, že použití čistě přírodních prostředků je náročné na čas, který já chci naopak ušetřit. Čistě přírodní prostředky si totiž musíte míchat a do celého procesu investovat dostatek energie a času, čekáte například než se věci odmočí, než proběhne chemická reakce apod. Náš úklidový servis je o ušetření času klientům. 

Málo se také mluví o tom, že se nesprávným používáním mohou ničit věci a spotřebiče. Na internetu se často doporučuje přidávat bílý ocet do myčky nebo do pračky, což bych nedoporučovala, protože ocet leptá těsnění a spotřebiče se tím ničí. Když si člověk přečte návod přímo daného spotřebiče, tak tam to vyloženě zakazují. Ocet se také používá například na čištění granitových dřezů, zde pozor, protože ocet vyžírá strukturu. Takže opravdu bych k tomu přistupovala opatrně.

Jaké čistící prostředky tedy v Ani Smítko volíte?
My volíme čistící prostředky, které jsou efektivní, ale nezávadné. Samozřejmě rozhodnutí je vždy na daném klientovi. Pokud chce klient netoxické, přírodní prostředky, tak zvolíme tyto, pokud nemá specifikaci, tak volíme ty, se kterými pracujeme standardně, máme odzkoušené a fungují. 

Jak lidé nahlížejí na cenu za úklid? Jsou už zvyklí za úklid platit?
Lidé mají úklid pořád zafixovaný jako extra službu, která stojí hodně peněz. Často říkají, že je naše služba drahá, naše momentální hodinová sazba za úklid je 460,- za jednoho pracovníka. Standardně je úklid prováděn ve dvou lidech, při větších generálních úklidech domu nebo firmy i ve 4 nebo 5 lidech. Do této sazby jsou však promítnuty naše veškeré náklady: ať už je to sociální, zdravotní, smlouvy, pojištění, platíme účetní, nakupujeme čistící produkty. Jediná starost klienta je, předat nám klíč, vše ostatní zajišťujeme my a je to promítnuto v ceně. Když si to vezmete, tak všechny ostatní služby jako je masér, automechanik nebo nehtařka jsou daleko dražší a především těmto službám musíte navíc obětovat svůj čas. Naše služby váš čas naopak šetří, vy jste v práci a my vám uklidíme.

Jaký máš teď výhled do budoucna, co plánujete?
V současné době hodně řeším reklamu, vytvářím bannery a další propagaci, abych se dostala do povědomí lidí. Okruh klientů máme ve Frýdlantu nad Ostravicí a okolí. Klienty máme ve Pstruží, Pržně, Janovicích nebo například Bašce a na Ostravici. Máme i pobočku v Ostravě a Frýdku-Místku, kde mám šikovné kolegyně, které jsou schopné zajistit úklid právě v těchto městech.

Co všechno uklízíte nebo čistíte?
Zajišťujeme úklid domácností, kanceláří nebo celých bytových domů. Jsme tady pro všechny, kdo potřebují umýt okna, vyčistit sedačku nebo auto, pravidelný nebo jednorázový úklid. Vše je opravdu na domluvě. 

Zeptám se ještě na sociální sítě. Na Instagramu má Ani Smítko přes 18 tisíc sledujících. Jak se to stane, že nová značka získá takový velký okruh fanoušků?
Vzniklo to čistě náhodou. Jak už jsem zmiňovala na začátku roku jsem založila úklidovou službu, vypustila ven webové stránky a chtěla jsem mít ještě komunikační kanál, na kterém budu ukazovat reference od klientů. Ukázky před a po úklidu, které ukážou, jak naši práci děláme. Nicméně v úplném začátku jsem neměla žádné klienty a tak mi nezbývalo nic jiného, než začít videa tvořit doma. Začala jsem natáčet doma a nějakým způsobem se to u lidí chytlo. Dávám tipy, jak na úklid, čištění různých skvrn nebo povrchů, organizaci skříní a pod. Mám radost, že to mé sledující tak baví. A poměrně hodně lidí mi tam i píše, za den mi přijde několik zpráv s žádostí o radu, jak vyčistit různé věci.

Chystáš své tipy předat i formou nějakého rádce nebo e-booku?
Určitě, mám rozpracovaný e-book Jak se zbavit skvrn. Představuju tam několik desítek skvrn a dávám tipy, jakými technikami a prostředky je vyčistit. Věřím, že to mým zákazníkům a sledujícím opravdu pomůže.

Děkuji za rozhovor.
Text: Kamila Smutná
Foto: Lucie Deutsch

Rozhovor vznikl v rámci série Diář podnikatele, ve které se představuje 10 vybraných podnikatelů z Beskyd. Jednotlivé rozhovory také postupně najdete na webu www.progresko.cz. Akademie pro podnikatele je díky podpoře obcí Mikroregionu Frýdlantsko-Beskydy pro účastníky ZDARMA. Do aktivit akademie se mohou zapojit nejen podnikatelé, ale i zájemci o daná témata.
Mediální partner Diáře: Positiv.cz